poniedziałek, 9 maja 2016

Jak wychować zwierzę. Kilka uniwersalnych rad.
Fakt, że posiadam królika dla większości nie powinien być zaskoczeniem. Można to wywnioskować chociażby po widocznym zdjęciu na stronie głównej ;) Tajemnicą też nie jest to, że jestem kociarą. Uwielbiam swoją kotkę i rozczulają mnie gadżety z wizerunkiem mruczków. Nie przepadam natomiast za psami. Pomimo to w wolnych chwilach zajmuję się szczekającym czworonogiem znajomych i muszę przyznać- ku mojemu zdziwieniu, że w jego wychowanie trzeba włożyć najwięcej cierpliwości i pracy.  A oto kilka moich rad i spostrzeżeń na co warto zwrócić uwagę by w przyszłości być zadowolonym z zachowania swojego zwierzaka.


1. Wychowuj od najmłodszych lat.
Kogo nie rozczulają małe kotki lub szczeniaki? Wtedy traci się głowę i pozwala maluchowi na wszystko. Bo jest młody… Bo jeszcze ma czas się nauczyć… Bo przecież nic się nie stało… Tylko, że jak za kilka miesięcy zwierze stanie się już „dorosłe”  to wtedy rozbity wazon czy brudny dywan stanie się już problemem. Dlatego warto pomyśleć o konsekwencjach wcześniej. Trzeba zwracać uwagę na wszystko, żeby dana sytuacja w przyszłości się nie powtarzała, a nasz futrzak wiedział czego robić nie może.

2. Karz i nagradzaj.
Często ludzie zapominają o nagradzaniu swojego psa, kota czy królika. Ale o karaniu już bardzo rzadko. Dlaczego krzyczysz na zwierzaka gdy załatwi się na dywanie, a nie pochwalisz go gdy pójdzie załatwić swoją potrzebę do kuwetki? Bardzo ważne jest to zwłaszcza na początku, gdy futrzak jeszcze nie wie co, gdzie, jak, po co i dlaczego. Z czasem stanie się normalną i oczywistą( nie tylko dla Ciebie) rzeczą i nagradzać za nią nie trzeba będzie.

3. Bądź konsekwentny
Jest to często ciężkie. Na początku, gdy starałam się nauczyć królika korzystać z kuwetki i jednocześnie oduczyć jej podgryzania wszystkiego dookoła, były dni gdy miałam dość. Za każdym razem wkładałam ją do klatki, a ona gdy wyszła dalej robiła swoje. Z czasem zrozumiała, że to nie ma sensu. Podgryzanie naszych przedmiotów zastąpiła gryzieniem swoich kartonów i gałązek. Z psem warto postępować tak samo. Gdy zachowuje się źle zamknij go w łazience lub miejscu w którym nic nie może zniszczyć. Po 10- 15 minut go wypuść ( pod warunkiem, ze się wcześniej uspokoił, przestał szczekać, ujadać i drapać w drzwi). Powtarzaj czynność za każdym razem gdy zachowuje się źle, by pokazać mu na co się nie zgadzasz i czego robić zwyczajnie nie może ,bo zostanie ukarany.

4. Nie daj się zdominować
Nieważne czy to małe czy duże zwierzę- królik, pies czy kot przyjdzie taki dzień gdy zacznie próbować cię zdominować. Pamiętaj, że to Ty wyznaczasz godziny jego posiłków, zabawy i pieszczot. Nie może być odwrotnie, bo z czasem będziesz wszystko uzależniał od widzimisię Twojego zwierzaka.


Wychowanie zwierzęcia to długotrwały i czasami żmudny proces. Dużo zależy od samego zwierzaka i od jego charakteru. Trzeba poświecić mnóstwo czasu i cierpliwości ale naprawdę się opłaca. W końcu mi się udało wychować królika, więc i Ty dasz radę :) Powodzenia!

Jeśli masz jakieś pytania do mnie lub własne spostrzeżenia na temat wychowania zwierząt czekam na wiadomość. Jeśli chcesz się podzielić własnym doświadczeniem nie krępuj się tylko napisz komentarz :)Pozdrawiam,
Magda ^
 

3 komentarze :

 1. Love your blog and I am a new follower!
  I hope that you will follow me too :)
  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak sobie myślę, że mój kot był kompletnie niewychowany :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. haha :D ja w przypadku swoich kotów zauważyłam zależność, że im są starsze tym mniej reformowalne ;)

   Usuń

Miło, że jesteś :) Dziękuję za komentarz, mam nadzieje, że zostaniesz ze mną na dłużej.