poniedziałek, 11 stycznia 2016

Czyszczenie srebrnych sztućcówSrebrne sztućce często pokrywają się ciemnym nalotem, ponieważ szkodzi im wiele czynników. Niekorzystnie wpływa na nie wilgoć, światło, dym tytoniowy a nawet powietrze oraz kontakt z siarką i jej związkami zawartymi w potrawach. Dziś pokażę Wam domowy, prosty i sprawdzony przeze mnie sposób na czyszczenie srebrnych sztućców. Wykorzystamy do tego rzeczy, które zazwyczaj znajdują się w każdej kuchni. To do dzieła! :)
Co będzie potrzebne?
1. Folia aluminiowa.
2. Sól kuchenna
3. Soda oczyszczona
4. Miękka, bawełniana szmatka
5. Garnek

Dodatkowo:
1. Łopatka drewniana
2. Pasta do zębów

Sposób wykonania:
1. Pierwszym krokiem jest umycie sztućców w wodzie z płynem i dokładne ich opłukanie pod bieżącą wodą. Następnie wycieramy sztućce miękką szmatką.
2. Wkładamy do garnka folię aluminiową (matową stroną do góry) i wsypujemy odrobinę soli kuchennej.
3. Układamy sztućce na folii.4. Wlewamy do garnka gorącą wodę.
5. Posypujemy sztućce sodą oczyszczoną.
6. Za pomocą drewnianej łopatki (żeby nie porysować srebra) mieszamy w garnku i zaginamy folię w taki sposób, żeby zakryć sztućce.
7. Czekamy około 5 minut.
8. Następnie za pomocą drewnianej łopatki lub drewnianych szczypców kuchennych wyciągamy sztućce po kolei z garnka.
9. Wycieramy je miękką szmatką i myjemy je ponownie w płynie do mycia naczyń.
Gotowe :)

Ciekawostki:
1. Często zdarza się tak, że sztućce w niektórych miejscach nie doczyszczą się dokładnie. Można to szybko naprawić czyszcząc te fragmenty pastą do zębów ( jednak należy pamiętać, że srebro bardzo łatwo się rysuje dlatego najlepiej czyścić je miękką, bawełnianą szmatką).
2. Pasta do zębów sprawdzi się także do czyszczenia srebrnej biżuterii. Najlepiej użyć do tej czynności pastę, która nie posiada specjalnych środków wybielających zęby.

WAŻNE:
Oprócz konserwacji ważny też jest sposób przechowywania srebrnych sztućców. Najlepiej trzymać je w szczelnie zamkniętym pudełku, owinięte w miękki bawełniany materiał. Należy myć je pojedynczo i ręcznie- najlepiej tuż po posiłku.

Pozdrawiam,
Magda ^

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Miło, że jesteś :) Dziękuję za komentarz, mam nadzieje, że zostaniesz ze mną na dłużej.