piątek, 26 lutego 2016

Czy to na pewno perfumy?Ludzie bardzo często perfumami nazywają każdy „płyn” w ozdobnej buteleczce, który można kupić w drogerii, supermarkecie czy kiosku już za kilkanaście złotych. Często dziwią się jak za bardzo małej wielkości opakowanie można zapłacić nawet kilkaset złotych. Dziś postaram się wam wytłumaczyć czym właściwie różnią się perfumy od pozostałych psikadeł. Dlaczego różnica w cenie PRAWIE takich samych produktów jest tak znaczna? I na co zwrócić uwagę w czasie wybierania odpowiedniego zapachu dla siebie. :)

 

1. EDP, EDT, EDC i DNS
EDP- (eau de perfum lub parfum de toilette) symbol ten oznacza wodę perfumowaną.
EDT-(eau de toilette) to inaczej woda toaletowa.
EDC-(eau de cologne) oznacza wodę kolońską.
DNS-(deodorant natural spray) to dezodorant perfumowany lub inaczej woda odświeżająca.

Kupując zapach przez Internet, zwłaszcza na aukcjach internetowych warto zwrócić uwagę na te symbole. Często zdarza się, że ktoś za wyższą cenę próbuje wcisnąć kupującemu ” wodę perfumowaną” z oznaczeniem na opakowaniu EDT( czyli tańszy odpowiednik wody perfumowanej- wodę toaletową).
2.Stężenie nuty zapachowej
Symbole symbolami ale właściwie czym( poza oczywiście ceną) się to wszystko różni?
Otóż:
Perfumy mają największe stężenie olejków (20-43%) ale ich cena wynosi ponad 500 złotych i są dostępne w nielicznych drogeriach.
W wodzie perfumowanej stężenie te wynosi 10-20%. Wiele kobiet decyduje się na wodę perfumowaną ponieważ cena jest bardziej przystępna, a zapach utrzymuje się długo na ciele.
W wodzie toaletowej stężenie olejków zapachowych wynosi od 5% do 10%.
Woda kolońska posiada stężenie od 3-5%.
Najmniejsze stężenie i najniższą cenę posiada woda odświeżająca( dezodorant perfumowany) i wynosi ono tylko 1-3%.

Od stężenie olejków w produkcie zależy trwałość zapachu na ciele. Perfumy potrafią utrzymywać się nawet kilka dni, natomiast zapach wód toaletowych znika już po paru godzinach.


3. Nuty zapachowe
Na prawdziwy zapach perfum składają się trzy nuty zapachowe.
Nuta głowy- jest to pierwsza nuta, którą czujemy i to zwykle od niej zależy czy dany zapach przypadnie nam do gustu czy też nie. Na początku jest intensywna ale szybko znika ( jest wyczuwalna od kilkunastu minut do pół godziny). Jest to nuta najbardziej świeża i lekka, która najbardziej zapada w pamięć. Ja najbardziej lubię nuty owocowe.
Nuta serca- tzw. charakter perfum.  Nuta ta wyczuwana jest po około 15 minutach, łączy ze sobą dwie pozostałe nuty i utrzymuje się na skórze od godziny do nawet trzech.
Nuta bazowa- odpowiada za trwałość zapachu. Nazywana jest także nutą głębi gdyż to właśnie ona ma wpływ na całą osobowość i charakter kompozycji. Jest tłem zapachu i jest wyczuwalna dopiero po około 20- 30 minutach. Ulatnia się bardzo powoli i czuć ją kilka- kilkanaście godzin. Niezależnie od tego czy chcesz i możesz zdecydować się na perfumy, wodę perfumowaną czy będzie to woda toaletowa mam nadzieję, że przyda Ci się powyższa ściąga, którą przygotowałam. Zakup zapachu jest często inwestycją na miesiące dlatego warto ( zwłaszcza gdy mamy ograniczony budżet) dobrze zastanowić się nad wyborem. Pamiętaj, że zapach inaczej pachnie gdy jest we flakoniku a inaczej na skórze. Warto także w czasie poszukiwania nowego produktu nie wąchać jednego dnia więcej niż 3 zapachów ponieważ później węch przestaje odróżniać aromaty.
Pozdrawiam,
Magda ^


1 komentarz :

Miło, że jesteś :) Dziękuję za komentarz, mam nadzieje, że zostaniesz ze mną na dłużej.