poniedziałek, 23 listopada 2015

Jarmark świętego Dominika w Gdańsku
Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 750 lat. Organizowany jest w Gdańsku pod koniec lipca i trwa trzy tygodnie .
Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej.
Jarmark św. Dominika trwał w Gdańsku co roku przez kilka wieków. Dopiero II Wojna Światowa spowodowała, że zniknął  na 33  lata. W 1972 roku z inicjatywy Wojciecha Święcickiego – dziennikarza popularnej gdańskiej popołudniówki „Wieczoru Wybrzeża” – powrócono do tradycji . Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy.


Na Jarmarku znaleźć można stare, ciekawe, rzadkie, zadziwiające, oryginalne przedmioty. Mnóstwo antyków i staroci.
Mnie zawsze najbardziej interesują kramy artystów gdzie można znaleźć ręcznie robioną biżuterię, ceramikę czy zabawki. Uwielbiam ręcznie malowane, kolorowe kubki i jedyne w swoim rodzaju torby. Można również kupić i posmakować pomorskich specjałów oraz produktów regionalnych.
 
Za oknami mamy już końcówkę jesieni dlatego wspomnieniami wróciłam do tych gorących letnich dni. Wielkimi krokami zbliża się Jarmark Bożonarodzeniowy, który też moim zdaniem jest świetnym wydarzeniem organizowanym w Gdańsku. Tak czy inaczej osobom, które nigdy wcześniej nie brały udziału w Jarmarku św. Dominika polecam wybrać się w wakacje do Gdańska w czasie jego trwania. Naprawdę warto! :)

Pozdrawiam,
Magda ^


1 komentarz :

  1. Na Jarmarku są czasem fajne rzeczy, a czasem zwyczajne bibeloty. Trochę przytłaczają mnie te tłumy :D. No i mam słabe wspomnienia z zeszłego roku - brat mojego lubego i jego wiecznie dąsająca się żoneczka zwalili się nam na głowę, robiąc przez cały miesiąc nie tylko nam problemy, ale i całej rodzinie. Porażka :D.

    OdpowiedzUsuń

Miło, że jesteś :) Dziękuję za komentarz, mam nadzieje, że zostaniesz ze mną na dłużej.